הדיבור

קרטיריונים לדיבור

*הקריטריונים לדיבור מרעיל, מסית ומפלג, כזה שיסומן וידורג במדד הדיבור:

ביטויים קיצוניים

שימוש בקללות, ביטויים קיצוניים ובוטים, אלימות מילולית או כינויי גנאי. 

‘שמולאני’ ‘פאשיסט’ ‘נאצי’ ‘עוכר ישראל’ ‘רשע’ וכדומה…
הצגה חד צדדית

הצגה חד צדדית ומוטה של נושא כאילו הצד המוצג הוא חזות הכול. זאת למרות שיש בנושא המדובר יותר מורכבות ו/או יותר צדדים ממה שהציג הכותב או המדבר.

פרשנות מגמתית

פירוש הדברים של האחר בצורה שגויה ומגמתית על מנת לתקוף אותו.

למשל: תיאור את מי שבעד הגירה מרצון כמי שרוצה בטרנספר בכוח. או תיאור מי שטוען שהחטופים צריכים להיות משוחררים קודם, כאילו טוענים שצריך לוותר על המלחמה לגמרי. 
דיבור מכליל

השמצה גורפת של מגזר שלם, הצגת קבוצה כרעה או מושחתת באופן אחיד ללא הבחנות. הטלת אשמה קולקטיבית על חברה או קבוצה עקב התנהגות של יחידים בתוכה.

‘כל המתנחלים שורפים בתים בחווארה’ ‘כל מפגיני קפלן היכו שוטרים’.
השמצות

השמצה אישית של הצד השני במקום התייחסות רצינית לעמדותיו ו/או הצגת האדם מהצד השני של הוויכוח, כאדם שמסוכן למדינה, מסוכן לציבור, אויב העם וכדומה ו/או ככזה שאינו ראוי להיות שותף בדיון.

‘אתה מושחת ולכן אני לא מוכן לשבת איתך באותו שולחן’ ‘אבא שלך ישב בכלא, איך אתה יכול להטיף לי מוסר?’ וכו
גופו של אדם

התייחסות לגופו של אדם ולא לגופו של עניין –

למשל, התייחסות לצבע עור, נטייה מינית, צורת לבוש, מוצא.

מתוך רשימת המילים שאנחנו מנטרים

עברתם על רשימת המילים?
חושבים שיש מילים שפספסנו? כתבו לנו.

ככל שהמערכת תאתר יותר מילים מרעילות,
כך נצליח לזהות ולמדוד את מקורות הפילוג

ואיך תכל’ס אנחנו מודדים?

מדד הדיבור יוצא מנקודת הנחה שמידת החשיפה של ציוץ, היא שעושה אותו למשפיע יותר וממילא, למזהם יותר. כלומר, האושיות שידורגו גבוה במדד הן לאו דווקא אלה שכתבו מספר ציוצים רעילים גבוה יותר, אלא אלה שלציוצים הרעילים שלהם יש חשיפה גדולה יותר. גודל התפוצה הוא שימקם אותם במקום גבוה, אם יבחרו לדבר באופן רעיל.

1. ניטור

2. מיון השוואה לקוד הדיבור

3. בניית המדד השבועי

ניטור
באמצעות פלטפורמה טכנולוגית מתקדמת של חברת סקופר שמתמחה בניטור ומחקר ברשת, אנחנו מנטרים שיח מפלג ברשתות החברתיות (פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וטיק טוק) ובתקשורת המשודרת (רדיו וטלווזיה) של כלל השרים וחברי הכנסת וגם של אושיות תקשורת עם 20K עוקבים ומעלה.
מיון השוואה לקוד הדיבור
צוות אנליסטים שלנו מקבל התראות לשיח מפלג ושיח שנאה מהפלטפורמה הטכנולוגית. כל טקסט או קטע אודיו/וידאו חשוד, עובר לבחינה מקצועית של הצוות. הצוות בוחן האם הטקסט אכן עבר על כללי השיח (כפי שמופיעים לעיל) ומסנן את הטקסטים שלא. אנחנו עושים כל מאמץ לעבודה מקצועית ונטולת הטיות, הטיות פוליטיות והטיות בכלל.
בניית המדד השבועי
לאחר הסינון, אנחנו נשארים עם חומרים רעילים בלבד. ואז, אנחנו ממקמים את אושיות התקשורת ואת חברי הכנסת בתוך המדד, על פי גודל החשיפה, הנמדדת באמצעות הפלטפורמה הטכנולוגית של סקופר, שיש לחומרים הללו. חשוב להבין, בגלל שימת הדגש על החשיפה, ייתכן שאיש תקשורת מסוים יכתוב ציוץ רעיל אחד בשבוע הנמדד, אך לאיש התקשורת הזה יש חשיפה כה רחבה וכה גדולה וכך גם לציוץ האחד הייתה חשיפה כה רחבה וכה גדולה וזה ימקם את איש התקשורת המדובר, גבוה במדד.
Previous slide
Next slide